Wiele osób, niezależnie od wieku, płci i statusu związku, może doświadczać lęku seksualnego w pewnym momencie swojego życia. Być może strach przed seksem lub strach przed występami to coś, czego doświadczasz od lat. Może po prostu zauważasz niepokój seksualny po raz pierwszy. Ten artykuł może pomóc wyjaśnić, czym jest lęk seksualny, a także wspólne czynniki, które przyczyniają się do lęku podczas seksu i co możesz z tym zrobić.
Czy seks powoduje niepokój w twoim związku?
Jak to się dzieje, że seks, coś tak magicznego i intymnego, może kiedyś wydawać się aktem czystego połączenia i przyjemności, a potem pozornie zmienić się w przytłaczający temat, który tworzy jedynie napięcie, niepewność, odrzucenie i dyskomfort?
Według portalu randkowego Nagie Nastolatki, wiele par od czasu do czasu ma problemy z intymnością; niektórzy skarżą się, że mają niezgodne „popędy seksualne” lub przeżywają ciszę, która powoduje kłótnie i samotność. Często słyszę skargi moich klientów dotyczące jednego lub obojga partnerów doświadczających lęku seksualnego, który przeszkadza im w czerpaniu przyjemności z seksu. Niepokój może często prowadzić do pełnej urazy i unikania, sprawiając, że oboje partnerzy czują się pod presją, zdezorientowani i sfrustrowani.
Kiedy lęk seksualny staje się widoczny w związku, całe partnerstwo może cierpieć
CZYM JEST LĘK SEKSUALNY?
Jak każda forma lęku, lęk seksualny może powodować fizjologiczne, logiczne, emocjonalne i fizyczne objawy, które utrudniają zdolność do inicjowania, wykonywania, osiągania orgazmu i / lub cieszenia się aktywnością seksualną solo i / lub z partnerem. Te (często normalne) objawy mogą powodować lęk przed seksem lub występem, a przeszkolony klinicysta może określić, czy lęk seksualny jest przyczyną, czy objawem.
Nie oznacza to, że zapominamy o pojawiającym się niepokoju seksualnym, ale dla początkowego skupienia najpierw odrywamy warstwy innych części ich związku.
Wierzę, że w większości przypadków, aby obie strony poczuły pożądanie, pasję i pewność seksualną, emocjonalna wrażliwość w związku jest naprawdę kluczowa. (Oczywiście są wyjątki, takie jak przeszłe wykorzystywanie seksualne, dysfunkcja seksualna spowodowana problemem zdrowotnym itp.). Ostatecznie ważne jest, aby ocenić historię seksualną (która obejmuje wszelkie urazy seksualne itp.), schematy seksualne (system przekonań dotyczących płci, płci i wydajności), zdrowie fizyczne i stan zdrowia psychicznego.
Problemy seksualne w związku są najczęściej objawem głębszego niewspółosiowości. Zidentyfikowanie tego, co to może być, wymaga osobistej refleksji, ale obejmuje również wzmocnienie komunikacji i wyzwanie, aby być otwartym na własne uczucia dotyczące miłości, seksu i ogólnych emocji.
CZY LĘK PRZED SEKSEM JEST NORMALNY?
Lęk jest normalną częścią ludzkiego funkcjonowania i wiele osób doświadcza lekkiego niepokoju przed seksem. Fizjologicznie twoje ciało może być podekscytowane, ale twój mózg interpretuje to podekscytowanie jako niepokój/przerażenie.
Jeśli masz lęk przed seksem, możesz znaleźć się w pozycji ucieczki lub walki i nie być w stanie wykonać, wykonać zbyt szybko i/lub chcieć uciec i całkowicie uniknąć seksu. Niewielki niepokój przed seksem lub w jego trakcie jest powszechny i normalny, jednak gdy lęk utrudnia ci czerpanie przyjemności z seksu, masturbacji, orgazmu i/lub intymności po seksie, nadszedł czas, aby poszukać wsparcia u zaufanego profesjonalisty.
JAK POZBYĆ SIĘ LĘKU SEKSUALNEGO?
Lęk często może być scenariuszem z kurczakiem lub jajkiem, które mogą się wzajemnie negatywnie odżywiać. Jeśli znajdziesz się w ciągłym cyklu lękowym, jeśli chodzi o seks, najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie wyszkolonego terapeuty lub seksuologa, który określi źródło twojego cyklu lękowego.
Czasami winowajcami mogą być takie czynniki, jak stres, rozłąki w relacjach, obraz ciała i/lub zakłopotanie związane z funkcjami organizmu. Czasami winowajcą mogą być dezinformacje, nierealistyczne oczekiwania i/lub nieprzystosowawcze postawy dotyczące twojej płci, ciała i/lub związku(ów).
Bez oceny i identyfikacji wyzwalaczy możesz zmagać się z cyklem dłużej niż potrzebujesz. Spraw, aby ćwiczenia samoświadomości i odstresowania stały się częścią twojego codziennego życia.
Przyjrzyj się terapii seksualnej indywidualnie i/lub ze swoim partnerem. Nie jesteś gotowy na terapię? Wypróbuj ten przewodnik po intymności, aby zbadać wrażliwe rozmowy na temat seksu, które mogą pomóc wam dwojgu zidentyfikować potencjalne przyczyny twojego lęku seksualnego. Nie bój się pytać partnera o seks, nawet jeśli czujesz, że są to rzeczy, które „powinnaś” już wiedzieć (https://pkdp.gov.pl/zbyt-malo-seksuologow-i-niskie-wynagrodzenia-dla-bieglych-sadowych-spotkanie-z-konsultantami-krajowymi/)
Wszystkie te pytania zawarte w poradniku wymagają podatności na odpowiedź. Te pytania pomogą wam obojgu zrozumieć podstawowe znaczenie twojego związku, seksu w całości i pomogą wam obojgu określić, co myślicie o swoich seksualnych jaźniach.
Odpowiadając na te pytania, możesz odkryć ukryte problemy, które nie zostały omówione lub nie zostały w pełni zrozumiane. Jak na ironię, omawiając te rzeczy, lęk może w rzeczywistości znacznie się zmniejszyć.
KOMUNIKACJA: KLUCZ DO LECZENIA LĘKU SEKSUALNEGO
Nasze mózgi są skonfigurowane tak, aby chronić nas przed postrzeganymi zagrożeniami, więc naturalnym jest unikanie komunikowania się o seksie, jeśli z jakiegoś powodu doświadczasz lęku seksualnego. Kiedy czujemy się zaniepokojeni seksem, może on zacząć wypełniać się jak negatywny wyzwalacz, a nie jak przyjemność. Kiedy jesteśmy niespokojni, nasz współczulny układ nerwowy zasila nasze ciała niespokojną energią, która powoduje, że nasze ciała źle funkcjonują seksualnie. Nic nie jest z tobą nie tak; najprawdopodobniej doświadczasz niezgodności ze swoimi myślami/uczuciami/zachowaniami/związkami. Jak każda forma niepokoju, kiedy skonfrontujesz się z nim, zamiast próbować go kontrolować, w rzeczywistości odkryjesz, że naturalnie się rozprasza.
Seks może wydawać się ciemną chmurą unoszącą się nad twoim łóżkiem, ale kiedy zaczniesz rozumieć elementy, które się do niego przyczyniły, może się okazać, że jest to okazja do nawiązania prawdziwej więzi ze sobą, a nie postrzegana przyczyna rozłączenia. Możesz także całkowicie odkryć wzajemne postrzeganie seksu, co może być bardzo pomocne przy identyfikowaniu wzajemnych potrzeb i ogólnych różnic, które podsycały niepokój seksualny.
Podsumowując, „seks” zmienia się wraz ze zmianą związku i ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że seks w związkach może mieć ukryte znaczenie dla każdej osoby, z którym nie jest łatwo się zmierzyć. Najlepszą praktyką jest pamiętanie, że jeśli seks w twoim związku wywołuje niepokój i frustrację, istnieje duża szansa, że oboje partnerzy nie czują się bezpiecznie w swoim związku i jest coś, co możesz z tym zrobić.