Pracodawca zatrudniający pracownika musi opłacić nie tylko jego pensję wraz z podatkiem, ale również i dodatkowe świadczenia, takie jak składka emerytalna czy rentowa. Na przykładzie minimalnego wynagrodzenia w 2022 roku, koszt zatrudnienia pracownika, który otrzyma 2363,56zł “na rękę” będzie wynosił łącznie 3626,46zł.
Powyższe wyliczenia dotyczą zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku umów cywilnoprawnych, gdzie ponoszone przez pracodawcę koszty są niższe. Szczegółowe informacje na temat całkowitych kosztów zatrudnienia pracownika w oparciu różne formy umowy znajdziemy pod adresem https://pragmago.pl/porada/calkowity-koszt-zatrudnienia-pracownika/.
Zatrudnienie osób niepełnosprawnych
Wbrew utartym w społeczeństwie stereotypom, osoby niepełnosprawne mogą w 100% efektywnie pracować na różnych stanowiskach. Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej przynosi szereg korzyści dla pracodawcy. Wśród nich warto wymienić m.in. zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy, refundację składek ZUS czy ulgi we wpłatach PFRON.
Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy
Pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną przez co najmniej 36 miesięcy może otrzymać zwrot poniesionych kosztów na przystosowanie tworzonych lub istniejących już stanowisk pracy dla tych osób. Refundacja może dotyczyć na przykład adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osób z niepełnosprawnością bądź zatrudnienie pracownika pomagającego zatrudnionej osobie z niepełnosprawnością.
Dofinansowanie wynagrodzeń
W niektórych przypadkach pracodawcy mogą liczyć na dofinansowanie wynagrodzeń zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Aby móc wnioskować o tego typu dofinansowanie pracodawca musi spełniać jedno z poniższych kryteriów:
– prowadzić zakład pracy chronionej,
– zatrudniać co najmniej 25 pracowników (w przeliczeniu na pełny wymiar pracy), oraz osiągać wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości min. 6%,
– zatrudniać mniej niż 25 pracowników.
Refundacja składek ZUS oraz ulgi we wpłatach PFRON
Aby skorzystać z refundacji składek ZUS, pracodawca musi zaznaczyć odpowiedni kod w deklaracji rozliczeniowej składanej do ZUS-u oraz wpisać kwoty ubezpieczenia osób niepełnosprawnych finansowane z budżetu państwa lub przez PFRON. Pracodawcy zatrudniający więcej niż 6% osób niepełnosprawnych w swojej firmie są ponadto zwolnieni z obowiązkowych wpłat na PFRON.