Każdy z nas chce mieć piękny i zdrowy uśmiech. Aby było to możliwe, należy dbać o zęby i regularnie odwiedzać stomatologa. W zapobieganiu różnego typu chorób istotną rolę odgrywa profilaktyka stomatologiczna. Pozwala na wczesne wykrycie problemów zdrowotnych, podjęcie leczenia i zachowanie zdrowego stanu jamy ustnej. Takie działanie jest także ważne z punktu widzenia zapobiegania nadwrażliwości zębów, na które cierpi wiele osób.
Zapobieganie chorobom jamy ustnej
Profilaktyka stomatologiczna ma na celu zapobiegać chorobom zębów i przyzębia. Obejmuje to działania dotyczące wczesnego wykrywania groźnych schorzeń i ich leczenia. Samo szczotkowanie i nitkowanie zębów nie wystarcza, aby zmniejszyć ryzyko występowania problemów zdrowotnych w jamie ustnej. Nadwrażliwość zębów jest coraz częstszym problemem występującym u różnych grup pacjentów gabinetów stomatologicznych. Jej zapobieganie wymaga zmiany nawyków higienicznych, o których wiedza powinna być przekazywana przez lekarzy dentystów.
Z czego wynika nadwrażliwość zębów?
Nadwrażliwość zębów w literaturze jest określana jako nadmierna reakcja zębiny na bodźce zewnętrzne, które zwykle nie stanowią zagrożenia, na przykład, zimne lub ciepłe produkty spożywcze. Wywołuje to krótki i ostry ból, mrowienie lub pieczenie. Bezpośrednią przyczyną takiej reakcji zębiny jest odsłonięcie kanalików zębinowych, co może mieć miejsce po recesji dziąseł lub utracie cementu korzeniowego. Przepływ płynu w kanalikach i pobudzenie komórek nerwowych miazgi powoduje, że pacjent odczuwa dyskomfort, który przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.
Profilaktyka stomatologiczna
Na szczęście z opisanymi dolegliwościami można skutecznie walczyć. Podstawowe zasady profilaktyki polegają na regularnym szczotkowaniu zębów, co najmniej 2 razy dziennie, używaniu nici dentystycznych i regularnych wizytach u stomatologa. Bardzo ważne jest przestrzeganie zdrowej i zbilansowanej diety, dzięki której możliwe stanie się unikanie kwaśnych pokarmów oraz napojów powodujących erozję szkliwa. Są to sprawdzone metody pozwalające zminimalizować ryzyko występowania nadwrażliwości zębów u osób w różnym wieku. Jednocześnie ograniczamy ryzyko pojawienia się próchnicy.
Preparaty na nadwrażliwość zębów
Działania profilaktyczne warto uzupełnić o specjalistyczne preparaty na nadwrażliwość zębów. Są to formuły, których zadaniem jest łagodzenie objawów nadwrażliwości oraz uodparniające szkliwo na podrażnienia występujące w trakcie szczotkowania. Produkty tego typu mają różny skład i formę aplikacji. Wśród nich można znaleźć kremy ochronne z fluorem, lakiery fluorkowe, jak również środki na nadwrażliwość przeznaczone do mikropęknięć w szkliwie i odsłoniętej zębiny. Preparaty do znoszenia nadwrażliwości zębów oferuje sklep stomatologiczny, z którego usług warto korzystać w całym okresie prowadzenia działań profilaktycznych. Dzięki temu będziemy mogli delektować się doskonałym smakiem różnych potraw bez przykrych konsekwencji.